logo

اتصالات جوشی (B.W Fitting) چیست؟

اتصالات جوشی (B.W Fitting) چیست؟

اتصالات جوشی

اتصالات جوشی

اتصالات جوشی شامل : زانویی شعاع بلند ، کاهنده هم مرکز ، کاهنده بیرون از مرکز، سردنده،سه راهی و … . اتصالات فولادی ضد زنگ و اتصالات فولادی کربن استیل بخش مهمی از سیستم لوله کشی صنعتی به منظور جهت دهی و هدایت لوله کشی ،انشعاب و یا شاخه گذاری است که در سیستم لوله کشی استفاده می‌شود.

همچنین می توان از آن برای اتصال تجهیزات کمکی و کاهش اندازه لوله نیز بهره برد این اتصالات با اندازه لوله های مشخص شده در جدولی مبنا به فروش می‌رسد.

ابعاد و قدرت تحمل اتصالات بر اساس استاندارد ASME B16.9 تعریف شده است.

مزایای اتصالات جوشی در مقایسه با اتصالات جوش سوکت و پیچ مهره

اتصالات جوشی مانند فولاد کربنی و فولاد ضد زنگ مزایای بسیاری در مقایسه با اتصالات جوش سوکت و پیچ و مهره ارائه می دهد. در حالی که اتصالات پیچ و مهره فقط تا اندازه مشخصی دردسترس هستند( آنها تا ۴ اینچ نمادی وجود دارد) ولی اتصالات جوشی در ابعاد ½ “تا ۷۲” در دسترس هستند .

از جمله دیگر مزایای این اتصالات عبارت اند از :

  • اتصال جوشی اتصال مستحکم تری را ارائه می دهد
  • ساختار فلز پیوسته به قدرت سیستم لوله کشی می افزاید
  • اتصالات جوشی جریان بدون درز داخل لوله فراهم می‌کند و از امکان نشت مواد داخل لوله جلوگیری می‌کند
  • در صورت هرگونه خرابی و یا تعمیر لوله ها می توانیمم به جای اینکه کل لوله و اجزای آنرا تعویض کنیم تنها قسمتی را که آسیب دیده است را به کمک این اتصالات عوض می‌کنیم

مواد مورد استفاده در اتصالات جوشی

این اتصالات می‌تواند شامل مواد مختلفی مانند استیل کربن یا فولاد ضد زنگ باشد بنابرین ، معمولا از لوله های جوش داده شده یا بدون درز به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنند و به منظور ایجاد شکل زانویی و اتصال T شکل فرایند های متعددی را بر روی آنها انجام می‌دهند. از طرفی اتصالات در هر دو سطح خود (داخل و خارج) با توجه به کارایی مورد نظر و عملیات موجود کاور شوند معمولا جنس اتصالات را با توجه به جنس لوله انتخاب می‌کنند. از رایج ترین مواد مورد استفاده در ساخت این اتصالات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اتصالات جوشی کربن استیل

اتصالات فلزی فولاد کربن شامل مواد بدنه ASTM A234 WPB (بیشترین) و WPC، MSS-SP-75 WPHY است.و در کلاس های ۱۵۰۰ psi , 2500psi , 6000 psi  دردسترس است .

اتصالات جوشی فولاد الیاژی

اتصالات جوشی فولاد آلیاژی معمولا در متریال های ASTM A234 WP1، WP5، WP9، WP11، WP22، WP91 و… وجود دارد .

از دیگر مواد موجود می‌توان به آلومینیوم ، مس ، لاستیک و انواع پلیمرها اشاره کرد .

اتصالات جوشی

نحوه ساخت اتصالات جوشی

این نوع اتصالات توسط فرایند های شناخته شده مانند فرم دهی به وسیله حرارت زیاد انجام می‌شود این فرایند شامل خم شدن لوله و سپس شکل دادن به آن است. به منظور شکل دادن به مواد اولیه اتصالات آنرا به طول برش می‌دهند. پس از آن با حرارت دادن به آن اشکال خاصی به آن می‌دهند که با توجه به کارکرد آن انجام می‌شود. در پایان به منظور دستیابی به خواص مکانیکی مورد نظر و از بین بردن فشار و تنش های باقی مانده عملیات حرارتی انجام می‌شود.

بدون دیدگاه

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.